VİOP

Genel Müdürlük şubelerimizdeki deneyimli uzmanlarımızdan destek alarak telefon ya da elektronik platformlar (ebroker, OMS) üzerinden VİOP işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gün içinde piyasalarda yaşanan gelişmeleri anlık olarak takip ederek sizlerle paylaştığımız bilgi-yorum notlarımızla yatırım kararlarınızı daha sağlıklı alabilirsiniz. Tera Yatırım müşterilerine uluslararası standartlarda ve profesyonellikte hizmet verme gayesindedir. Müşterilerimiz ile uzun vadeli ve karşılıklı güvene dayalı ilişkiler geliştirmek önceliğimiz olduğundan etik değerlere olan bağlılığımızın ve bu bilince sahip olduğumuzun altını çizmek isteriz.

VİOP ile ilgili tüm sorularınız ve işlemleriniz için 0212 365 1000 nolu telefondan VİOP departmanına ulaşabilirsiniz.

VİOP nedir?

Vadeli işlem ve opsiyon borsalarında (VİOP) kote edilen fiyatlar alışverişe konu olan varlığın bugünkü değil gelecekteki değerini yansıtır. Yatırımcılar VİOP’ta işlem yaptıklarında, malın ve paranın el değiştirmesi gelecek bir tarihte gerçekleşir.

VİOP'ta işlem gören ürünlere "Türev Araç" veya "Sözleşme" denilmektedir. Değeri başka bir finansal varlığın veya malın değerine doğrudan bağlı olan finansal araçlar "Türev Araç" olarak adlandırılmaktadır.

VİOP’ta yer alan sözleşmeler nelerdir?

Vadeli işlem(Futures) sözleşmleri ve Opsiyon sözleşmeleri.

VİOP’ta yer almayan sözleşmeler nelerdir?

Forward ve swap sözleşmeleri.

Vadeli işlem sözleşmesi nedir?

Vadeli işlem sözleşmesi, ileri bir tarihte, önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte dayanak varlığı alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmedir.

Vadeli İşlem Sözleşmesi Alıcısı; dayanak varlığı vade gününde anlaşılan fiyattan satın almakla yükümlüdür.

Vadeli İşlem Sözleşmesi Satıcısı dayanak varlığı vade gününde anlaşılan fiyattan satmakla yükümlüdür.

Daha detaylı bilgi edinmek için Borsa İstanbul eğitim dökümanlarını aşağıdaki linklerden görebilirsiniz.