Notlar

FOMC tutanakları ve QE tapering konusu… 

Bu akşam açıklanacak olan 16-17 Mart FOMC toplantısının tutanakları, Fed’in son ekonomik gelişmelere ve tahvil eğrisindeki hareketlere yaklaşımı açısından önem arz etmektedir. Tutanaklar yorumlanırken, bunların son FOMC toplantısının zaman dilimi açısından Biden paketlerinin tam boyutu ve etkilerini varsayımlar içinde ortaya koymayacağı da hesap edilmelidir. Tabii, söz konusu parametre, yani yardım ve altyapı paketlerinin etkisine ek olarak, düzelmeye başlayan birçok ekonomik gösterge Fed’in tapering unsurunu değerlendirme aşamasına gelmesine, en azından FOMC içinde böyle bir ağırlıklanma olmasına sebebiyet verebilir. Bu bakımdan, sonraki dönem ve yaz toplantıları da QE’nin azaltılması konusunda önemli açıklamalar içerebilir. Şu an, Fed’in taperinge başlamasından çok, bunun olabileceğini söylemesi daha önemli olacaktır.

 

IMF’nin küresel sermaye hareketleri için yaptığı 2013 model Fed varsayımı üzerinde bir süredir duruyoruz. Gerek salgınla mücadele noktası, gerekse de reel ekonomi gelişmeleri anlamında ABD ekonomisinde önemli bir ısınma etkisi görülmektedir. Bu bir dipten toparlanma etkisiyle çok daha yüksek momentumda görünmekte, ancak kapanan işyerlerinin açılmasıyla desteklenen ekonomik faaliyet ve işe dönen birçok çalışan bu canlanma etkisini devam ettirebilir. Biden’ın mali paketleri ile firmalara ve bireysellere mali yardım destekleyici faktörler; altyapı paketi ile beraber de ekonomide artacak iş hacmi, beklentilerin de iyimserleşmesini sağlamıştır. Enflasyondaki ısınma da yoğun şekilde ekonomik toparlanma ile ilişkilendirildiğinden dolayı, Fed buna akut bir sorun gibi yaklaşmamakta ve getiri eğrisi dikleşmesine yönelik herhangi bir politika adımı atmamaktadır.

 

Enflasyonun zaten bir süre yüksek seyretmesine izin verilecek ve artışın da dönemsel olduğu düşünülüyor. Ancak dikkat edilmesi gereken kısım olarak; tahvil getiri eğsinin uzak kısmı dikleşmektedir. Yani faizlerin ve enflasyonun uzun dönemde daha yüksek olacağı varsayılmaktadır. Fed tek tek verilere bakarak ileriye dönük rehberliğini değiştirmeyecektir, ancak ekonomik gelişme süreklilik arz ettiği takdirde mevcut bulunduğu politika düzleminin ağırlık merkezini sıkılaşma tarafına kaydırması muhtemeldir. Mesela QE tapering takvimini biraz daha erken döneme çekmesi ilerleyen FOMC’lerde biraz daha fazla değerlendirilebilir. Fed, küresel likiditeyi daha erken bir dönemde ABD’ye çekmeye karar verirse ve bunun sinyalini yakarsa 2013 Bernanke miladı gibi bir konjonktür içine girilebilir.

Rapora Katkıda Bulunanlar

 

Enver Erkan

eerkan@terayatirim.com

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .

Geçmiş Kayıtlar

Tarih Açıklama Aksiyon
11/05/2021 Türkiye: Cari denge Mart’ta 17. ay üst üste açık verdi… Görüntüle
11/05/2021 Türkiye: Sanayi üretimi Mart’ta beklenenden güçlü eğilim gösterdi… Görüntüle
10/05/2021 Tera Makro Bakış Mayıs 2021 Görüntüle
10/05/2021 Türkiye: İşsizlik oranı Mart ayında %13,1 oldu… Görüntüle
07/05/2021 ABD: NFP ve Powell’ın “tapering” yapmama mücadelesi… Görüntüle
07/05/2021 Merkez bankalarına dair tapering çıkarımları… Görüntüle
07/05/2021 İngiltere: BOE’den tahvil alımlarını yavaşlatma, bölgesel seçimler ve referandum konusu… Görüntüle
06/05/2021 ABD: İşgücü verileri ve tarım dışı istihdam öncesi… Görüntüle
06/05/2021 TCMB kararları: “Sıkı duruş” yerine “enflasyon üzeri faiz”... Görüntüle
05/05/2021 ABD: Günün verileri, istihdam ve Fed ilişkisi, tabana yayılan iyileşme… Görüntüle
05/05/2021 TCMB: Sıkı para politikası gerekliliğince faizde değişiklik beklemiyoruz… Görüntüle
05/05/2021 TCMB Beklenti Anketi: 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %13,81 oldu... Görüntüle
05/05/2021 Yellen’ın iletişim kazası ve enflasyon meselesi… Görüntüle
04/05/2021 ABD: Günün veri seti, ekonomide talep ve enflasyon etkisi… Görüntüle
03/05/2021 ABD: ISM, küresel PMI’lar ve ekonomik büyüme ivmesi… Görüntüle