Notlar

QE için zaman vurgusu, Biden paketlerinin olası akıbeti… 

16-17 Mart tarihlerinde düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanakları yayınlandı. Merkez Bankası'nın (Fed) son toplantısının tutanakları, maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde önemli ilerleme kaydedilmesinin biraz zaman alacağını ve varlık alımlarının en azından mevcut hızda devam edeceğini ortaya koydu. Tutanaklar ortaya çok fazla yeni bilgi koymamakla beraber, QE’nin azaltılması için zamana ihtiyaç olduğu vurgusunun yapılması piyasaları rahatlatmış görünüyor. Fed, muhtemelen bu aşamaya geldiğinde bunun iletişimini yapmaya da çok erken bir dönemde başlayacaktır. Önemli olan iyileşmenin sürdürülebilmesi ve enflasyonun doğal döngü içerisinde hedefte istikrarı bulması…

 

Toparlanma ve enflasyon açısından pozitif katkı vermesi beklenen Biden yardım ve altyapı paketleri çerçevesinde, ekonominin paydaşlarına gelecek paranın nasıl değerlendirileceği konusu piyasalar açısından önemlidir. Küresel likidite bol, bol para da neredeyse bütün varlık sınıflarında boğa piyasasına yol açtı. Hisse senedi, kripto para ve belli bir dönem tahvil piyasası… Şimdi ise tahvil piyasasının satışlarla beraber finansman koşullarını sıkılaştırmaya zorladığı bir ortamda, reel ekonomiye harcama olarak yansıması varsayılan paranın önemli kısmının, önceden tüketilen tasarrufları yerine koymaya ve piyasalardan para kazanmaya yönlendiğini görüyoruz.

 

PCE, TÜFE, ÜFE gibi enflasyon göstergeleri ve perakende satışlar gibi aktivite göstergeleri harcama eğilimlerini ortaya koymaları açısından önemli olacaktır. Enflasyonda ısınma varsayımlarının önemli bir kısmı emtia fiyatından, kalan kısmı ise harcamaların talep artırıcı beklentisinden geldi. Eğer, ekonomiye mali paketlerle enjekte edilen para, reel ekonomiye sanıldığı kadar girmeyecekse, yani harcamaya çok fazla dönüşmeyecekse, buradan anlaşılan ya eski tasarruflar yerine konuyordur, ya da para yatırıma gidiyordur. Bu eğilim; borsa pozitif, ancak %28’e çıkacak olan kurumlar vergisi bilhassa teknoloji devlerinin hoşuna gitmeyecektir. Çin ile rekabetin büyümesi de, firmaların maliyetlerini artırabilir.

Rapora Katkıda Bulunanlar

 

Enver Erkan

eerkan@terayatirim.com

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .

Geçmiş Kayıtlar

Tarih Açıklama Aksiyon
11/05/2021 Türkiye: Cari denge Mart’ta 17. ay üst üste açık verdi… Görüntüle
11/05/2021 Türkiye: Sanayi üretimi Mart’ta beklenenden güçlü eğilim gösterdi… Görüntüle
10/05/2021 Tera Makro Bakış Mayıs 2021 Görüntüle
10/05/2021 Türkiye: İşsizlik oranı Mart ayında %13,1 oldu… Görüntüle
07/05/2021 ABD: NFP ve Powell’ın “tapering” yapmama mücadelesi… Görüntüle
07/05/2021 Merkez bankalarına dair tapering çıkarımları… Görüntüle
07/05/2021 İngiltere: BOE’den tahvil alımlarını yavaşlatma, bölgesel seçimler ve referandum konusu… Görüntüle
06/05/2021 ABD: İşgücü verileri ve tarım dışı istihdam öncesi… Görüntüle
06/05/2021 TCMB kararları: “Sıkı duruş” yerine “enflasyon üzeri faiz”... Görüntüle
05/05/2021 ABD: Günün verileri, istihdam ve Fed ilişkisi, tabana yayılan iyileşme… Görüntüle
05/05/2021 TCMB: Sıkı para politikası gerekliliğince faizde değişiklik beklemiyoruz… Görüntüle
05/05/2021 TCMB Beklenti Anketi: 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %13,81 oldu... Görüntüle
05/05/2021 Yellen’ın iletişim kazası ve enflasyon meselesi… Görüntüle
04/05/2021 ABD: Günün veri seti, ekonomide talep ve enflasyon etkisi… Görüntüle
03/05/2021 ABD: ISM, küresel PMI’lar ve ekonomik büyüme ivmesi… Görüntüle