Yurt Dışı Vadeli İşlemler

Yurt Dışı Vadeli İşlem Sözleşmeleri (Futures) yurt dışı organize piyasalarda işlem gören kaldıraçlı türev ürünlerdir. İleri bir vadede nakdi veya fiziki teslimat gerektiren, vade, sözleşme büyüklüğü, kaldıraç gibi özellikleri ilgili borsalarca belirlenmiş standart özelliklere sahip kontratlardır. Vadeli işlemlerde, işlem gerçekleşmeden önce işlemin koşulları ve şartları belirlidir.

Yurt dışı vadeli piyasalarda emtia, değerli metaller, enerji, endeks, pariteler ve finansallar gibi birçok kontratta alım ve satım işlemlerinizi online platformlar aracılığıyla yapabilirsiniz.

Başlangıç teminatı ve sürdürme teminatı gibi kavramlar ürünün işlem gördüğü borsa tarafından belirlenir ve herkes için aynıdır.

Neden Yurt Dışı Vadeli İşlemlerde İşlem Yapmalıyım?

  • Futures  işlemlerinde taraflardan birinin borcunu ödememe (temerrüt) riski yoktur.
  • Yurt dışı vadeli işlemler, elektronik işlem platformu üzerinden işlem yapmaya imkan sağlamaktadır. İşlem platformu, masaüstü, mobil uygulama veya internet tabanlı webtrader üzerinden işlem yapılmasına imkan vermektedir.
  • Forex ürünlerinden farklı olarak Futures Kontratları tezgah üstü ürünler değildir. Bir sözleşme vadesi vardır. Fiyatları spot fiyatlardan farklıdır ve vade sonunda spot fiyat ile eşitlenir; swap maliyeti bu piyasada söz konusu değildir.
  • Dünyada birçok borsada ve binlerce üründe işlem yapma imkanı sunan Futures Piyasalarında işlem hacmi çok yüksek olup ilk sırada ABD Vadeli İşlemleri gelmektedir.